Okolí

 


Výlety, atrakce, zábava

Olešnice v O. h. se nachází v chráněné krajinné oblasti Orlické hory v nadmořské výšce 610 m n. m. Více informací na stránkách obce : https://olesnice.net. Chalupa pod Čihalkou je ideálním východiskem pro pěší turistiku nebo cykloturistiku v letním období. Lákavými cíli v Orlických horách je například Vrchmezí, turistická Masarykova chata Na Šerlichu, Šerlišský Mlýn, nejvyšší bod Orlických hor - Velká Deštná, nebo horské středisko Deštné v Orlických horách - sjezdovky, lanový park, bowling, ..... Houbařský ráj. Nedaleko je turistický přechod do Polska. Lázně Duszniky Zdroj (např. skanzen), Kudowa Zdroj s aquaparkem, přírodní rezervace Čierne Bagno, horské středisko Zieleniec se sedačkovou lanovkou.

Nedaleko jsou i další lákavé turistické cíle - zámek Ratibořice (známé Babiččino údolí), Náchod, Opočno, Nové město nad Metují - zámky... pevnostní opevnění Dobrošov, bunkry Skutina nebo Hanička, ZOO Dvůr Králové nad Labem, přehradní nádrž Rozkoš.

V zimě můžete využít lyžařského vleku u Horského hotelu Čihalka (s umělým zasněžováním a snowparkem) vzdáleným cca 200m od chalupy. V okolí jsou také vhodné terény pro běžkaře - upravované běžkařské stopy od chaty Čihalka.

V dosahu jsou četné lyžařské areály - Ski areál Hartman a Ski areál Kačenčina sjezdovka Olešnice v Orlických horách 2km, Sedloňov 5 km, Deštné v OH 10km. Polský Zieleniec - nabízí 28 vleků, novou kabinovou lanovku, večerní lyžování....

V zimě jsou zde ideální podmínky pro lyžaře i běžkaře, rodiny s malými dětmi.

Rádi doporučíme výlety po okolí a poradíme s trasou.

Blízká lyžařská střediska: Čihalka - OlešniceKačenčina sjezdovka - Olešnice v O.h.Hartman - Olešnice v O. h.Olešnice v O.h.SedloňovZieleniecDeštné v Orlických horáchNový Hrádek - Panská stráň.

 

Více informací o Orlických horách na stránkách :

 https://www.mojeorlickehory.cz nebo https://www.orlickehory.eu

 

Orlické hory se táhnou v délce zhruba 50 kilometrů podél státní hranice s Polskem mezi Broumovskou vrchovinou a Králickým Sněžníkem.

Na jihu jsou Orlické hory ohraničeny Svitavskou pahorkatinou a Poorlickou tabulí.

Nejvyšším vrcholem celého pohoří Orlické hory je Velká Deštná (1 115 m).

   

Dalšími významnými vrcholy pohoří Orlické hory jsou:

  • Koruna (1 094 m)
  • Malá Deštná (1 090 m)
  • Vrchmezí (1 084 m)
  • Sedloňovský vrch (1 050 m)
  • Tetřevec (1 043 m)
  • Komáří vrch (991 m)
  • Anenský vrch (991 m)

Orlické hory se dělí na tři podcelky - Deštenská hornatina, Mladkovská vrchovina a Bukovská vrchovina.

Pohoří Orlické hory je odvodňováno Divokou Orlicí a Tichou Orlicí vytvářející po soutoku Orlici. Jejich nejvýznamnějšími přítoky jsou Zdobnice, Rokytenka, Bělá aj.

Orlické hory patří do chladné klimatické oblasti s vysokým množstvím srážek. Sněhová pokrývka se obvykle udrží 120 až 140 dní ročně, průměrné lednové teploty se pohybují v rozmezí -3 °C až -7 °C.